Zaktualizowałem swoje…

Zaktualizowałem swoje obliczenia dot. wzrostu kwoty wolnej od podatku o szczegóły z Nowego Ładu (wg RMF): https://kulturozofia.pl/kwota-wolna-od-podatku-a-nowy-lad-pisu/

Generalnie osoby zarabiające ok. 79k brutto rocznie (czyli ok. 6.6k brutto miesięcznie) zaczynają tracić na zmianach proponowanych przez PiS. Koszt całej zmiany poniosą właśnie osoby zarabiające powyżej tej kwoty.

W przypadku osób z przychodem rocznym w wysokości 2.4 mln jest to ponad 155 tys. PLN oddanych w podatkach więcej w skali roku.

Tak wygląda sytuacja osób z rozdzielnością majątkową lub nie będących w związku małżeńskim – wiadomo, gdy nasz małżonek zarabia 0, a my np. 90 tys. rocznie to opłaca nam się rozliczać wspólnie.

Jeśli nie zlikwidują całkowicie możliwości odliczenia składki to straty podatników z klasy średniej i wyższej nie będą aż tak duże.

Natomiast najbiedniejsi zyskają względnie niewiele. W przypadku pensji minimalnej jest to ok. 1650 zł rocznie – choć z drugiej strony taka kwota wielu osobom może zrobić różnicę.

Co Wy na to?

pokaż spoiler #polska #gospodarka #ekonomia #finanse #bekazpisu #podatki #neuropa #libertarianizm #4konserwy