No więc z okazji tego, że…

No więc z okazji tego, że mamy historycznie rekordową ilość wniosków kredytowych (no i również historyczną liczbę odrzuceń, ale jednak) przedstawiam jak zmieni się rata kredytu jeśli podniesione zostaną stopy procentowe, do poziomów, które już kiedyś były. Polacy, jak wiadomo, często kredytują się pod korek. Obowiązkowo na zmiennej stopie.

Obecnie mamy stopy na poziomie 0,1, bo nasz wspaniały bank centralny postanowił otworzyć rządowi tanią linię kredytową. W wyniku tych światłych działań Polska ma najwyższa inflację w całej Unii Europejskiej, a w efekcie ubocznym rynek nieruchomości został na razie uratowany przed przecenami.

Jeszcze do niedawna prezes NBP, Glapiński, przekonywał, że tak niskie stopy będą długo, inflacja nam nie straszna i w ogóle jest gitara. No ale presja inflacyjna jest już spora i członkowie RPP coraz głośniej mówią o potrzebie zmiany kursu:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gatnar-z-RPP-Przy-perspektywie-ozywienia-gospodarczego-i-ponad-4-proc-inflacji-trzeba-podwyzszac-stopy-procentowe-8096362.html

Marcowe odczyty inflacji tradycyjnie „zaskoczyły ekspertów”. Poczekajmy jednak na zniesienie obostrzeń i uwolnienie złotówek do gospodarki.

#nieruchomosci #mieszkanie #kredyt #kredythipoteczny #ekonomia #gospodarka #inflacja