A ty co zrobiłeś dla…

A ty co zrobiłeś dla przyszłego Ciebie?

Abstrahując od wszystkich politycznych sympatii i jakości kandydatów na urząd przyszłego prezydenta RP martwi mnie ich populizm w temacie wieku emerytalnego. Polska demografia się zmienia. I nawet jeśli uda nam się zmienić trend, co jest wątpliwe skutki poczujemy wszyscy.

W jakiej sytuacji tak właściwie się znajdujemy? Kolejne reformy systemu emerytalnego, w których ponad interes obywateli rządzący odnoszą wymierne korzyści. Zmieniająca się demografia, gdzie po dwóch gwałtownych wzrostach dzietności (po wojnie i upadku komunizmu) krzywa naprawdę się wypłaszcza. Rosnące pensję i rosnąca długość życia to niewątpliwie powody do zadowolenia. Czy rosnące ceny i dłuższy okres do przeżycia za głodową emeryturę także? Medal zawsze ma dwie strony.

Prawie 300 tysięcy wypłacanych emerytur jest poniżej progu najniższego świadczenia. Na wykopie mamy różnych ludzi. Jedni potrafią przeżyć w wojewódzkim mieście miesiąc za 2500 zł, drudzy jak #programista15k dziwią się jak można żyć za mniej niż 10 tysięcy miesięcznie. Niezależnie od naszego statusu materialnego w okresie aktywności zawodowej wszyscy zostaniemy sprowadzeni do tego samego poziomu ubóstwa na emeryturze. Mowa tu oczywiście o tych osobach, które swojej emerytury nie zabezpieczą indywidualnie.

W 1999 roku relacja osób pracujących do emerytów wynosiła 8:1. Aktualnie wynosi 3.5:1 a za około 40 lat będzie to 1.2:1. Z prognoz ZUS wynika także, że w 2040 r. relacja przeciętnej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do przeciętnego wynagrodzenia będzie wynosiła ok. 40 proc. Z kolei w 2060 r. już tylko niespełna 30 proc. „Obecnie ta relacja kształtuje się na poziomie ok. 56 proc. A jeszcze pięć lat temu stopa zastąpienia wynosiła 63 proc., czyli obserwujemy tu systematyczny spadek” – zauważyła prezes ZUS. Podkreśliła, że jeśli chcemy, by nasza emerytura była w przyszłości wyższa, powinniśmy korzystać z różnych form zabezpieczenia.

Dzięki IKE w 30 lat możemy oszczędzić około 200 tysięcy złotych a nawet więcej. IKZE to nawet 2000 zł każdego roku które wracają do nas w formie zwrotu podatku. Do tego PPK i podjęcie odpowiedniej decyzji co do likwidacji OFE i nasza sytuacja emerytalna może się polepszyć. Post ten kieruję szczególnie do osób na #b2b gdzie mimo opłacania 1500 zł ZUSu ich świadczenie emerytalne będzie równe najniższemu. Jeśli chcesz skonsultować swoją sytuację finansową i ułożyć odpowiedni plan napisz na priv.

W związku z wyborami w niedzielę życzę wam kandydata, który nie będzie populistą. Który będzie odważny i powie to co wszyscy widzimy. ZUS w obecnym kształcie nie ma prawa przetrwać.

#ekonomia #gospodarka #polityka #zus #emerytura #oszczedzanie #finanse